Szkolenie samolotowe PPL(A)

Aeroklub Podhalański prowadzi szkolenia samolotowe do licencji turystycznej PPL(A). Szkolenie przebiega w dwóch etapach: teoretycznym i praktycznym. Po zaliczeniu egzaminu z wiedzy zdobytej na kursie teoretycznym rozpoczyna się szkolenie praktyczne na samolocie Cessna 152 widocznym obok. Szkolenie obejmuje między innymi podstawy pilotażu, loty po kręgu, strefy pilotażowe, loty samodzielne i loty po trasach nawigacyjnych na inne lotniska, również komunikacyjne. Praktyka kończy się, gdy uczeń-pilot wylata co najmniej 45 godzin lotu w tym 10 godzin samodzielnie i zdobędzie umiejętności przewidziane w programie.

 

Szkolenie praktyczne kończy się egzaminem, po którym uczeń-pilot jest gotowy do przystąpienia do egzaminu państwowego na licencję samolotową turystyczną PPL(A). Egzamin taki przeprowadzany jest przez Lotniczą Komisję Egzaminacyjną (LKE) w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego (ULC), również jak szkolenie składa się z dwóch części: teoretycznej – zdawanej w systemie komputerowym w budynku ULC w Warszawie, i części praktycznej – zdawanej w aeroklubach regionalnych.

 

Kandydat na szkolenie powinien mieć ukończone 16 lat życia i spełniać warunki zdrowotne dla licencji PPL(A), czyli pozytywnie przeszedł badania klasy II PART-MED. Badania takie można przejść w Głównym Ośrodku Badań Lotniczo-Lekarskich we Wrocławiu lub też w każdym innym certyfikowanym ośrodku medycyny lotniczej lub u lekarza orzecznika lotniczego.

 

Pisemna zgoda rodziców lub prawnych opiekunów w przypadku wieku poniżej 18 lat.

Autor: aeroklub